Zaloguj

Aktualności



2013-02-17
"Partnerstwo dla transplantacji"
- spotkanie w szpitalu w Wołominie

Zwiększenie liczby pobieranych narządów oraz ułatwienia transplantacji to główne tematy spotkań Dariusza Piątka, wicewojewody mazowieckiego w placówkach w Wołominie i Grójcu. Cykliczne konsultacje organizowane są w mazowieckich szpitalach o niewykorzystanym potencjale dawstwa. Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów.
Spotkania w Szpitalu Powiatowym w Wołominie oraz Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu poświęcono problemom związanym z procesem identyfikacji i pozyskiwania potencjalnych dawców oraz wypracowaniu skutecznych rozwiązań aby zwiększyć liczbę przeszczepianych narządów. Są to kolejne konsultacje w ramach cyklu zainicjowanego w październiku 2012 r. przez Dariusza Piątka, wicewojewodę mazowieckiego oraz prof. Pawła Nyckowskiego, mazowieckiego koordynatora programu "Partnerstwo dla transplantacji".
Ich celem jest utrzymanie dalszego wzrostu liczby transplantacji w naszym województwie poprzez nawiązanie dialogu z kadrą zarządzającą szpitala oraz innymi osobami istotnymi z punktu widzenia transplantacji. Podczas spotkań oceniany jest także stan wdrażania programu "Partnerstwo dla transplantacji".

W województwie mazowieckim liczba dawców wzrasta - z 49 w 2010 r. do 79 w 2012 r. (wstępne dane Poltransplantu). W tym okresie zwiększyła się także liczba koordynatorów transplantacyjnych – z 16 do 38. Odpowiadają oni za poprawę organizacji procesu związanego z transplantacją, w tym kontakty z rodzinami zmarłych.

W czerwcu 2010 r. województwo mazowieckie przystąpiło do programu Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej - "Partnerstwo dla transplantacji". List intencyjny podpisano pod auspicjami wojewody mazowieckiego. Celem programu jest uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów pobieranych od osób zmarłych jak również dawców rodzinnych, a także zwiększenie liczby przeszczepów poprzez utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach. W ramach programu prowadzone są również działania edukacyjne, w tym m.in. szkolenia dla nauczycieli oraz konkurs plastyczny dla uczniów „Transplantacja - dar życia. Jestem na tak”.

Szacuje się, że na świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc się doczekać przeszczepu, podczas gdy co czternaście minut kolejna osoba jest kwalifikowana do zabiegów.


Źródło:Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij